„Pajamos iš vadinamųjų patreonų ir kitų platformų: kaip jos veikia ir kiek iš tiesų sumokama mokesčių?“ (LRT.lt; 2021-05-08)
„„Jeigu jis vykdo individualią veiklą pagal pažymą, tai nuo to ir priklauso, kiek teks mokėti mokesčių. Jeigu kalbėtume apie gyventojus, kurie aktyviai veikia, uždirba, naudodamiesi sutelktinio finansavimo platformomis, arba skolina pinigus, patys atlieka kūrybinę veiklą ir iš to uždirba, reikia suskaičiuoti mokesčius už visus metus.“
„Vieną mėnesį gali būti į minusą, kitą – į pliusą, tačiau metinis rezultatas yra deklaruojamas metinėje deklaracijoje ir nuo jo mokamas gyventojų pajamų mokestis. Taip pat yra mokamos socialinio draudimo įmokos, tai yra VSD ir PSD“, – paaiškino A. Gaudutytė.“
„Anot VMI atstovės, asmenys, gaunantys paramą sutelktinio finansavimo platformose, savo veiklą daugiausia registruoja pagal individualios veiklos pažymą, nes verslo liudijimo tokiai veiklai nėra. Taip pat tai gali būti mažoji bendrija (MB).“
„„Jeigu veikla registruota kaip MB, reikia mokėti pelno mokestį, jeigu jo yra. Jeigu kalbėtume apie sutelktinio finansavimo platformas, ten uždirbamos palūkanos ir mokami kitokie mokesčiai“, – sakė ji.“
„Tarifai, pasak jos, priklauso nuo pajamų apimties. Jeigu metinės pajamos nėra didelės ir neviršija 20 tūkst. eurų, GPM tarifas sieks 5 proc. Jei metinės pajamos viršija 35 tūkst. eurų, tuomet taikomas 15 proc. GPM.“
„„Reikia pažymėti, kad čia kalbu apie apmokestinamąsias pajamas. Apmokestinamosios pajamos gaunamos iš pajamų atėmus sąnaudas arba atskaičius 30 proc. leidžiamųjų atskaitymų.“
„Socialinio draudimo įmokos yra mokamos nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų, o bendras socialinio draudimo tarifas yra 19,5 proc. Tai yra tokie tarifai, kurie kartą per metus, deklaruojant pajamas, yra sumokami“, – pažymėjo A. Gaudutytė.“
„Jeigu kalbėtume apie praėjusius metus, mes patikrinome 447 individualią veiklą vykdančius asmenis. Iš jų papildomai mokesčių buvo priskaičiuota virš 4 mln. eurų. Vadinasi, yra ir tokių, kurie nemoka“, – kalbėjo A. Gaudutytė.“
„Pavyzdžiui, „Patreon“ tas, kuris remia ir moka iki 3 eurų, yra apmokestinamas 5 proc. siekiančiu apdorojimo mokesčiu. „Contribee“ tą patį daro su mažesniu tarifu – 4 proc. Jeigu suma auga, tai ir procentas mažėja.“