Turinys
1. Pristatymas tinklalapyje zaliasvilnius.lt
2. Telkinys
Vilnius – Europos žalioji sostinė
Kiekvienais metais Europos Komisija skiria apdovanojimus dviem miestams „Europos žalioji sostinė“ (angl. European Green Capital) apdovanojimą – miestui su daugiau kaip 100 000 gyventojų, o „Europos žaliasis lapas“ (angl. European Green Leaf) apdovanojimą – miestui su daugiau kaip 20 000 gyventojų.
„Europos žalioji sostinė“ apdovanojimas yra skirtas miestams, kurie suteikia impulsą pokyčiams, deda pastangas ir siekia kurti visapusiškai aplinkai draugišką gyvenimą mieste.
Vilnius buvo apdovanotas „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ titulu ir prisijungė prie kitų laimėtojų tinklo, tokių kaip Stokholmas, Hamburgas, Viktorija – Gasteisas, Nantas, Kopenhaga, Bristolis, Liubliana, Esenas, Neimegenas, Oslas, Lisabona, Lahtis, Grenoblis, Talinas, Valensija.
Vilnius jau seniai žinomas kaip žalia sostinė tiesiogine prasme – jį supa parkai, miškai, o žaliosios erdvės užima daugiau nei 60 proc. teritorijos. Tačiau „Europos žalioji sostinė“ apima kiek platesnį kontekstą nei vien žalia spalva. Svarbūs įvairūs aplinkosauginiai rodikliai, miesto aplinkosauginė vizija, jos įgyvendinimas, ateities planai ir įsipareigojimai, miestiečių įsitraukimas, miesto valdysenos darnumas.
„Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ titulas suteikia progą didžiuotis jau pasiektais rezultatais tvarumo ir žalumo kryptyse, taip pat įpareigoja dar labiau stengtis, atliepti miestiečių poreikius ir kurti žaliausią miestą kartu.
„Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ paraiška
http://zaliasvilnius.lt/wp-content/uploads/2024/10/Paraiska.pdf
„Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ prezentacija
http://zaliasvilnius.lt/wp-content/uploads/2024/10/Prezentacija.pdf
Biologinė įvairovė
https://youtu.be/EB5rQNO1bsE
Klimato neutralumas ir prisitaikymas
https://youtu.be/RtzLmk8c-rQ
Tvarus valdymas
https://youtu.be/0YKQYzFmOkk
Žaliosios transformacijos
https://youtu.be/DogbdsCYwUA
https://zaliasvilnius.lt/zalioji-sostine
Tvarus miestas
↓
Judumas mieste
Transporto priemonės išmeta net 38 proc. visų mieste susidarančių ŠESD, todėl Vilnius deda daug pastangų sukurti tvarią judumo infrastruktūrą, kuri leistų sostinės gyventojams ir svečiams patogiai keliauti pėsčiomis, viešuoju transportu, dviračiais ar elektromobiliais. Kviečiame susipažinti su jau įgyvendintais ir dar būsimais judumo pokyčiais sostinėje.
Projektų konkursas „Nešylam“
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/projektu-konkursas-nesylam
Vilniaus darnaus judumo planas
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/vilniaus-miesto-darnaus-judumo-planas
Elektromobilizacija
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/elektromobilizacija
Dviračių infrastruktūros gerinimas
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/dviraciu-infrastrukturos-gerinimas
Viešojo transporto transformacijos
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/viesojo-transporto-transformacijos
Sąlygų gerinimas pėstiesiems
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/salygu-gerinimas-pestiesiems
https://zaliasvilnius.lt/judumas-mieste
Tvarus miestas
↓
Biologinė įvairovė
Vilniaus miestas pamažu tampa oaze, kurioje gyventojus supa žaliuojantys želdynai, švarus vanduo ir čiulbantys paukščiai. Kviečiame susipažinti su žaliaisiais miesto sprendimas, kurie padeda kovoti su klimato kaita, prisideda prie biologinės įvairovės klestėjimo, oro švarinimo, gyventojų fizinės ir emocinės savijautos gerinimo.
Sodink pats
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/sodink-pats
Tvarus pievų šienavimas
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/tvarus-pievu-sienavimas
Žalioji banga
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/zalioji-banga
Biologinė įvairovė
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/biologine-ivairove
Žaliosios kaimynystės
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/zaliosios-kaimynystes
Mažos taršos zonos
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/mazos-tarsos-zonos
Gėlo vandens tausojimas
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/gelo-vandens-tausojimas
Nuotekų priežiūra
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/nuoteku-prieziura
https://zaliasvilnius.lt/biologine-ivairove
Tvarus miestas
↓
Žaliosios transformacijos
Nuo elektromobilizacijos, pastatų renovacijos iki atliekų prevencijos – Vilniaus miestas įgyvendina daugybę tvarių sprendimų, kurie padeda kovoti su klimato kaita, mažinti atliekų kiekį ir tausoti gamtinius išteklius.
Skatinimas dalintis daiktais
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/skatinimas-dalintis-daiktais
Pastatų renovacija
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/pastatu-renovacija
Atliekų prevencija
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/atlieku-prevencija
Maisto atliekos
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/maisto-atliekos
Žalioji energija
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/zalioji-energija
Tvarūs pastatai
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/tvarus-pastatai
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-transformacijos
Tvarus miestas
↓
Tvarios iniciatyvos
Vilnius turi daugybę idėjų, kaip sukurti tokią sostinę, kurioje gerai jaustųsi kiekvienas gyventojas ar svečias. Edukacijos, tarptautiniai projektai ir plėtros vizijos – visa tai pamažu augina žaliąją sostinę, kurioje klesti tvarumo idėjos.
Neutralus klimatui Vilnius
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/neutralus-klimatui-vilnius
Švietimas
https://zaliasvilnius.lt/zaliosios-temos/svietimas
https://zaliasvilnius.lt/tvarios-idejos
Bendradarbiavimas
↓
Ambasadoriai
Rugilė Matusevičiūtė
Laidų apie tvarumą autorė, klimato kaitos aktyvistė, Oksfordo universiteto Klimato žurnalistikos programos narė, Europos Sąjungos klimato pakto ambasadorė, gamtos pažinimo stovyklos „Gamtos bičiuliai“ organizatorė.
Žymantas Morkvėnas
Gamtininkas, pirmuosius žingsnius gamtininko kelyje pradėjęs dar vaikystėje vaikščiodamas po žaliąsias Vilniaus erdves. Aplinkosaugos srityje dirba jau ketvirtį amžiaus. Vadovauja vienai iš labiausiai patyrusių aplinkosaugos nevyriausybinių organizacijų – viešajai įmonei Baltijos aplinkos forumas. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos, Valstybės pažangos tarybos narys.
Silvestras Dikčius
Laidų vedėjas, straipsnių autorius ir tvarumo edukatorius. Kaip nepriklausomas klimato kaitos ekspertas dalijasi praktinėmis įžvalgomis apie kasdienę ekologiją. Savo pavyzdžiu siekia parodyti, kad gyvenimas Vilniuje su mažesniu anglies pėdsaku gali būti įdomus ir spalvingas. Anot jo, nedideli gyvensenos pokyčiai ne tik teikia asmeninę naudą, padeda būti sveikesniems, išleisti mažiau, bet ir dovanoja prasmės jausmą, kurį kiekvienas gali patirti tapęs žaliojo miesto kūrėju.
Laura Petruškė
Architektė, edukatorė ir kūrėja, kurios veikla jungia architektūrą, antrinį dizainą ir kūrybiškos vietokūros temas. Ji yra viena iš asociacijos „Idėjų Lysvė“ įkūrėjų, Europos Sąjungos klimato pakto ambasadorė, bei „Replastico2“ iniciatyvos sumanytoja, kuri skatina kūrybiškai perdirbti plastikinius maišelius.
Goda Sosnovskienė ir Agnė Gaisrė
Praktikės, kultūrinių, socialinių ir aplinkosauginių projektų iniciatorės bei įgyvendintojos. Darnaus ir aplinkai draugiško bendruomenės centro „Miesto laboratorija“ (www.miestolaboratorija.lt) Vilniuje bendraįkūrėjos ir vadovės. Bendruomenės šaldytuvo Sapiegų parke iniciatorės. Socialinių verslų entuziastės.
Viktorija Nausėdė
Žiedinės tekstilės ekonomikos ekspertė, Europos klimato pakto ambasadorė, Looptex įkūrėja ir tvarumo aktyvistė Viktorija Nausėdė. Jau beveik dešimtmetį Viktorija ieško būdų kaip pratęsti daiktų istorijas ir įgyvendinti žiedinę mados ekonomiką praktiškai.
Mantas Brazdžionis
Keliautojas ir komunikacijos specialistas, savo atradimais aktyviai besidalinantis socialiniuose tinkluose (mantas.br). Jau daugelį metų gyvena Vilniuje ir vertina jį ne tik kaip dinamišką miestą, bet ir kaip erdvę, kur gamta puikiai dera su miesto gyvenimu. Jam svarbu, kad sostinė išliktų žalia, o aplinka būtų tausojama. Mantas tiki, kad Vilnius gali tapti pavyzdžiu, kaip miestas ir gamta gali egzistuoti harmoningai.
Milda Paukštė
Tvarumo projektų vystytoja, žurnalistė, kūrybininkė, aplinkosauginei edukacijai ir kūrybinėms dirbtuvėms skirtos erdvės „DĖK’ui“ galerija bei džinsų pakartotinio panaudojimo studijos „Denim Diaries“ įkūrėja. „DĖK’ui“ kabyklų – jau daugiau nei 30: bibliotekose, verslo centruose, ugdymo įstaigose, kavinėse ir tai, tiki Milda, tik pradžia!
Agnė Tarailaitė
Mokslo ir klimato žurnalistė, Europos Sąjungos klimato pakto ambasadorė. Soc. tinkluose (tarailaite.jpg) siekia populiarinti mokslą bei edukuoti apie tvarią gyvenseną.
Marija Meišutovič-Akhtarieva
Aplinkos inžinerijos mokslų daktarė. Jos veikla apima oro kokybės tyrimus – tiek aplinkos, tiek patalpų – bei aerozolių dinamiką ir tvarumą. Ji taip pat dalyvauja vandens ir nuotekų politikos formavimo procesuose. Vadovaudamasi mokslu grįstais sprendimais, ji siekia kurti novatoriškas aplinkosaugos strategijas, sprendžiančias aktualiausius šių dienų ekologinius iššūkius.
Kristina Maldonienė
Švietimo ir darbo rinkos projektų koordinatorė, savo bendruomenėse skleidžianti žinią apie žalias iniciatyvas. Labiausiai domisi daiktų tema – jau daugiau nei 10 metų skirtingais formatais skatina gyventi praktiškai – įsigyti naudotus daiktus, o perteklinius – ne išmesti, o atsakingai perleisti kitiems. Tegul kiekvienas daiktas atranda naujus namus!
https://zaliasvilnius.lt/ambasadoriai
Telkinys
2025-03-23
„Apie Vilniaus miesto savivaldybės darbą, kuriant Vilnių-Žaliąją sostinę, skaičiais…
Nominuojant Vilniaus miestą Žaliąja sostine miestui buvo įteikta 600 000 eur premija aplinkos tvarumo didinimui. Kaip ši suma yra panaudojama tikimės pamatysime savivaldybės ataskaitose. Tačiau šiuo metu matome, kad savivaldybė leidžia 2,5 karto didesnes sumas paprastajam greenwashingui:
• Iki šiol įvairioms Žaliosios sostinės viešinimo reikmėms jau buvo išleista bent jau 238 000 eur (viešinimo paslaugos, stendai, kojinės, maišeliai…) — tiek matome suvedus raktinius žodžius “Žalioji sostinė” eviesiejipirkimai.lt puslapyje.
• Šiomis dienomis savivaldybė skelbia naują konkursą pirkti renginių organizavimo paslaugas. Jo vertė — 1 452 000 eur. Cituojame: “Konkurso tikslas: įsigyti tinkamai suplanuotas ir kokybiškai įgyvendinamas renginių, skirtų „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ projekto pristatymui ir veiklų vykdymui, edukavimui ir komunikavimui apie tvarius sprendimus mieste, reprezentaciniams bendruomenės, verslo, firminio ženklo integracijos tikslams, organizavimo paslaugas.”
Vilniaus miesto biudžete neatsiranda pinigų medžiui priežiūrai: druskos naudojimo žiemą mažinimui, medžių priežiūra besirūpinančių arboristų etatams, šaknų apsaugos taisyklių įtraukimui į infrastruktūrinių darbų sutartis ir sąmatas, naujų šaligatvių technologijų pritaikytų medžiams augti gatvėse sukūrimui. Tačiau viešinimui, edukavimui, reprezentacijai atrandama daugiau nei pusantro milijono eurų 🙁
Šiais laikais valdo įvaizdis, piaras, o ne realūs darbai 🙁
Pora skaičių palyginimui:
• Metinės Všį Vilniaus miesto parkai išlaidos — 1 453 196 Eur.
• Vilniuje yra 21 seniūnija ir jų visų bendras biudžetas yra mažesnis, nei 1 500 000 eurų, o iš jų dar apie 30% atitenka su seniūnijų veikla niekaip nesusijusiai programai „dalyvauk“.“
https://www.facebook.com/groups/642525492494445/?multi_permalinks=9496075430472696
+
2025-03-23
„Iki šiol įvairioms Žaliosios sostinės viešinimo reikmėms jau buvo išleista bent jau 238 000 eur. Iš: https://eviesiejipirkimai.lt/index.php?option=com_vptpublic&task=sutartys&Itemid=109&filter_show=1&filter_limit=10&vpt_unite=%C5%BDalioji+sostin%C4%97&filter_tender=&filter_number=&filter_proctype=&filter_dok_id=&filter_authority=&filter_jarcode=&filter_purchaseCode=&filter_cpv=&filter_valuefrom=&filter_valueto=&filter_contractdate_from=&filter_contractdate_to=&filter_expirationdate_from=&filter_expirationdate_to=&filter_supplier=&filter_supplier_jarcode=&filter_agreement_type=“
https://www.facebook.com/groups/642525492494445/?multi_permalinks=9496075423806030
2025-03-21
„Sveiki! Ar jums irgi baisiai netvarkingai atrodo šis žemės lopinėlis priešais mūsų daugiabutį? Jame auga ąžuolas, keletas jaunų klevų, kaukazinė slyvaitė, beržas ir daug krūmelių. Žemė šioje vietoje labai skurdi, todėl, pasitarę su kaimynais, nusprendėme rudenį palikti nesugrėbtus lapus, kad jie supūtų ir kitais metais pasodintume čia kiliminių augalų. Stebulė paliko šį gabaliuką nesugrėbtą, bet pirmojo aukšto kaimynas pasiskundė, kad vėjas jam pučia lapus į kambarį. Tuomet susitariau su vienu žalumynų augintoju, kad jis atvežtų žemės kilimėlių, kuriuose jis augino daigus ir aš jais užkločiau lapus, Kaimynas vėl pasiskundė, kad dabar čia kraunamos žalios atliekos. Pas mane atlėkė Viešosios tvarkos pareigūnai ir liepė tuojau pat viską sutvarkyti, nes, jų žodžiais tariant, – aplinka atrodo dviprasmiškai. Kilimėlius išdraskiau ir sumaišiau su lapais. Nuotraukas nusiunčiau Viešajai tvarkai. Kokias dvi savaites buvo ramu. Ir štai šiandien, Žemės dienos išvakarėse, po langais pasigirsta lapų pūstuvo garsai ir visa derlinga lapų paklotė kartu su juodžemiu kaip mat suvaroma į tris didmaišius. Viskas pagal Ecoservice šūkį: “Neleisk gamtai užkariauti kiemo!” Na o kaimynas dabar tikriausiai kurpia skundą, kad prie namo būtų išpjauti visi beržai, nes jis alergiškas jų žiedadulkems. Juk tokios mažos pergalės įkvepia!“
https://www.facebook.com/groups/VilniusTrees/posts/9483161155097457